چهارم ابتدایی

دانستنی ها وتجربیات

 

این تصویر تقدیم به دختر ماهم

+ نوشته شده در  ساعت 11:56  توسط ا.ف  | 

گلها لبخند افتاب هستند به زمین

                                                 تقذیم به همه بازدیدکنندگان

+ نوشته شده در  ساعت 11:54  توسط ا.ف  | 

زنگ املا -زنگ شادی و تفریح

زنگ املا را با شادی و تفریح و خنده بگذرانیم . این کار باعث شوق بچه ها و تقویت املا دانش آموزان کم کار تر می شود. نمونه املا ترکیبی از چندین درس جهت شاد شدن کلاس :

قلی که کودکی کرو لال بود از خانه بیرون آمد در بین راه عبدالله و خواهرش گل رخ خانم را دید با روش جدید به آن ها سلام کرد و با انگشت اشاره پرنده ها را در آسمان نشان داد.

او دوست داشت که بنایی و قنادی را با مأموران آتش نشانی یاد بگیرد. ولی آب قهر کرده بود و از لوله بیرون نمی آمد . او با تمام توان خود ، به قانون احترام می گذاشت .

بوعلی سینا با بچه ها به موزه رفت و با شوق فراوان به تماشای میراث فرهنگی و ثروت های ملی نگاه می کرد و در باره اختراعات و اکتشافات با ژول ورن صحبت می کرد.

آرش به بالای سی و سه پل رفت و از آن جا به ارگ بم نگاه می کرد.

+ نوشته شده در  ساعت 10:10  توسط ا.ف  | 

هدیه

از طرف الهام فلاحی

 

+ نوشته شده در  ساعت 10:8  توسط ا.ف  | 

هدیه

از طرف الهام فلاحی

+ نوشته شده در  ساعت 10:6  توسط ا.ف  | 

روش نوشتن طرح درس

 چگونه طرح درس بنویسیم؟

   یکی از مواردی که قبل از نوشتن طرح درس باید مورد توجه قرار گیرد این است که متن درس و یا محتوای آموزشی که می بایست درآن روز تدریس شود مطالعه و نکات کلیدی ، اطلاعات طلایی ، مفاهیم جدید و مهارتهای نو را یادداشت کنید تا اهداف جزیی درس استخراج شود

   2- از روی اهداف جزیی استخراج شده برای درس خود اهداف رفتاری بنویسید ( رفتاری که دوست دارید از فراگیر شما سر بزند تا شما بعنوان مدرس با مشاهده و اندازه گیری آن متوجه شوید که او درس را یاد گرفته و در رفتار او تغییر ایجاد شده).

   3- هنگام نوشتن اهداف رفتاری که همان آزمون پایانی تدریس شماست چند نکته را رعایت فرمایید:

   الف- برای هر سوال و یا هدف یک فعل رفتاری بنویسید که قابل اندازه گیری و مشاهده باشد به اصطلاح تفسیر پذیر نباشد، مانند: بنویسد- نام ببرد ، توضیح دهد تشریح کند، بسازد رنگ کند، تحلیل کند کنفرانس دهد و.... سعی کنید از فعلهای زیر بعنوان فعل های سوال امتحانی یا اهداف رفتاری استفاده نکیند چون تبدیل کردن به ملاک نمره بسیار سخت است مگر اینکه بخواهید توصیفی ارزشیابی نمایید: بفهمد درک کند، تشخیص دهد لذت ببرد، بشناسد آشنا شود و....

   ب- برای هر سوال زمان مخصوص مشخص کنید تا یادگیری و عمق آن با دقت سنجیده شود

   ج-  حیطه یادگیری، محدوده عملکرد و یا مهارت آموخته شده  را مشخص کنید تا از هر دری سخن به میان نیاید و یا به اصطلاح آقای سیف ارزشیابی سوال باز نباشد

   د- برای سوالها بارم بندی کنید و اگر دارای تعداد می باشد برای هر مورد بارم مخصوص در نظر بگیرید.

   ه- امکانات و ابزار  مورد استفاده و یا محرمیت از برخی از امکانات را درج کنید

 و- محل و مکان خاصی اگر برای بروز رفتار در نظر دارید در سوال بنویسید

 مثال 1-  دانش آموزان سوم ابتدایی بعد از پایان درس بصورت گروهی در باغچه مدرسه در مدت 15 دقیقه می باید دو گیاه با ریشه افشان پیدا کرده بعد از بررسی در گروه ، بدون استفاده از کتاب در کلاس درس برای همکلاسیان خود تشریح نمایند.

 4- یک روش تدریس مناسب انتخاب کنید که بتوان مهارت، نگرش و دانش مورد نظر را منتقل کرد

   این روش تدریس ها می توانند سنتی: سخنرانی بازی تربیتی نمایشی و پرسش و پاسخ  و... باشد و یا روش فعال و گروه محور و یا مشارکتی دانش آموز محور باشد :

   بحث و گفتگو، استدلالی ، استقرایی ، روش گفتاری و...

   اگر تسلط بر روش تدریس های یاددهی و یادگیری دارید روش های ذیل پیشنهاد می گردد: روش اکتشافی ، حل مسئله، روش برنامه ای ، الگوی اجتماعی ، اطلاعات پردازی و ...  افزایش عزت نفس     

 نوشتن طرح درس:

 1-  عنوان : موضوع، کتاب ، مقطع ؛پایه ، زمان پیش بینی شده، محل تدریس، روش تدریس، تعداد فراگیران، نوع ارزشیابی

2-     هدف نویسی: اهداف کلی ، جزیی و رفتاری با ذکر حیطه در صورت امکان

3-     وسایل مورد نیاز: امکانات، وسایل و رسانه های آموزشی لازم

4-     رفتار ورودی :

  الف- برقراری ارتباط

  ب- ارزشیابی تشخیصی

  ج- ارزشیابی ورودی پرسش آغازین

  د- دیدن تکالیف

  ه- حضور و غیاب

 

  4- ایجاد انگیزه:  یکی یا تلفیقی از روش های ذیل پیشنهاد می گردد

  الف- ایجاد چالش در یادگیری های قبلی نظریه پیاژه

  ب‌-     نمایش خلاق و تئاتر

ت‌-     طرح مسئله یا ایجاد سوال در ذهنی ( نظریه تشنگی ذهنی ، ابوعلی سینا)

ث‌-     یادآوری مطالب قبلی – نظریه لنگرگاه آموزشی ( جان میلر)

ج‌-       ایجاد رغبت برای کاربرد در زندگی و آینده

   اجرای تدریس:

   رعایت مراحل و گام های آموزش و توجه به روابط بین مدرس و فراگیر  از اهمیت خاصی برخوردار بوده و رعایت نکات زیر مطلوب است:

  الف- نقش و وظایف  معلم در انتقال دانش و یاد دهی و یا آموزش

   ب- نقش و وظیفه فراگیر در یادگیری

   ج- چیدمان مطالب از ساده به سخت- از ملموس تا ذهنی از کم به زیاد

   د-  مرور درس و ارزشیابی مستمر ( فعال نگه داشتن ذهن)

 و- پاسخ به سوالات و رفع اشکال

  ز- تمرین فردی کنترل مهارت آموخته شده و تغییر در نگرش های فردی و گروهی

   ح- تغییر در نگرش و حیطه عاطفی فراگیران

  ط- جمع بندی درس و مرور مطالب

    ارائه تکلیف:

 ·       تکلیف باید با توجه به سطح و میزان یادگیری هر فراگیر مشخص گردد

  ·        با توجه به امکانات و سطح اقتصادی و اجتماعی او برنامه ریزی شود

 ·       ارائه تکلیف خلاقانه و ابتکاری باشد

  ·       ارائه تکلیف بصورت مرور درس، تمرین مهارت، پرورش خلاقیت و... باشد

 

   ارزشیابی پایانی :

 ·       توجه به تفاوت های فردی و زمان یادگیری هر فرد

  ·       توجه به نوع روش تدریس

  ·       توجه به نوع هدف های رفتاری درس

 

                                                                                 الهام فلاحی برگرفته از اینترنت

+ نوشته شده در  ساعت 9:58  توسط ا.ف  | 

روش تدریس های مختلف

  الگوی تدریس کاوشگری:

فرصت تعامل خلاق بین یادگیرنده ومحیط را از طریق ایجادیک موقعیت مشکل آفرین و ابهام دار فراهم می کند.

مراحل اجرای الگوی تدریس گاوشگری :

1-برهم زدن تعادل: ارایه ی یک موقعیت اسرارآمیز،ابهام دار، مهیج وغیرمعمول ازطریق انجام یک آزمایش ،تعریف یک پدیده،نشان دادن یک عکس و...

2- پرسشگری : تمرکزدانش آموزان روی موقعیت ارایه شده.  پرسش های دانش آموزان پیرامون موقعیت.

هوشیاری معلم و خوداری از توضیح مستقیم درباره ی مو قعیت .

3-فرضیه سازی: ارایه ی راحل هایی برای پرسش های مطرح شده توسط دانش آموزان.

تاکید معلم روی متغیرها جهت ساخت فرضیه توسط دانش آموزان.

4- آزمایشگری: جمع آوری دقیق اطلاعات از منابع متعبر مانند کتاب و...توسط دانش آموزان. طبقه بندی اطلاعات و آزمون فرضیه ها

5- تحلیل : توضیح دانش آموزان پیرامون مسئله .سازمان دهی و تحلیل نتایج کسب شده . تعمیم نتایج به موقعیت های جدید.

الگوی تدریس ساخت گرایی (E5) :

روش E5 فرصت کشف فعال ، آزمایش وتفکر خلاق را در اختیار دانش آموزقرار می دهد.نقش معلم در این روش فعال کردن دانش آموز، زمینه سازی و هدایت فعالیت های یادگیری است.

مراحل اجرای الگوی ساخت گرایی:

1- درگیر کردن : تحریک حس کنجکاوی و علاقه ی دانش آموزان از طریق انجام یک فعالیت، طرح یک سوال جالب ، خواندن یک داستان نیمه تمام ، نشان دادن یک عکس جالب و...

2-کاوش : مشاهده دقیق وثبت مشاهدات .  تفکر آزاد و بحث گروهی . پیش بینی و انجام آزمایش (پرورش مهارت کاوشگری )

3-توصیف : شرح و توصیف دقیق مشاهدات به صورت کتبی و شفاهی. بیان راه حل ها و پاسخ های احتمالی ( پرورش مهارت تفکر انتقادی و تجزیه وتحلیل )

4- شرح و بسط : جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف . تعمیم وگسترش یافته ها وایجادارتباط بین ایده های مرتبط به هم .  

 (پرورش توانایی کاربرد مفاهیم در موقعیت های جدید .)

5- ارزشیابی : ارزیابی دانش و به ویژه مهارت های کسب شده در فرآیند یادگیری . استفاده از خود ارزیابی.         

 الگوی تدریس پژوهش آموزی :

هدف اساسی این الگو تقویت فرآیندهای تفکراستقرایی و استدلال علمی است . استفاده از این الگو سبب افزایش درک و فهم مفاهیم علمی ،تفکر خلاق ومهارت های کسب اطلاعات و تجربه و تحلیل آن می شود.

  مراحل اجرای الگوی پژوهش گرایی:

1- مشخص کردن مسئله :  انتخاب مسئله. قراردادن دانش آموزان درموقعیت مسئله . هماهنگی با گروه ها وآزمایشگاه مدرسه جهت تهیه ی وسایل و امکانات مورد نیاز .

2- بیان مسئله : بیان دقیق موضوع ، اهداف و سوال های مورد پژوهش . فرضیه سازی دانش آموزان .

3-جمع آوری اطلاعات : به دست آوردن اطلاعات جهت بررسی فرضیه ها . انجام آزمایش (آزمون) برای تعیین درستی یا نادرستی فرضیه ها. مشاهده دقیق و یادداشت برداری.  

4- تجزیه وتحلیل اطلاعات : بررسی وسازمان دهی اطلاعات. جمع بندی و نتیجه گیری از اطلاعات کسب شده . قضاوت درباره ی درستی یا نادرستی فرضیه ها .

5- ارایه گزارش : توضیح معلم درباره ی روش نوشتن گزارش توسط   دانش آموزان به صورت کتبی یا بیان شفاهی .                  بررسی و ارزشیابی گزارش گروه ها .

الگوی تدریس اعضای تیم

در این الگو هر فراگیر می تواند به اعضای تیم آموزش بدهد، بنابراین هر عضو هم به عنوان معلم وهم به عنوان شاگرد عمل می کند . همیاری بین اعضای تیم کلید موفقیت است. هیچ کس نمی تواند در کلاس درس خاموش باشد.

مراحل اجرای الگوی اعضای تیم :

1- آمادگی فردی : متن درس به بخش های مستقل و تقربیاً مساوی تقسیم می شود.دانش آموزان گروه بندی می شوند. برای هرفراگیریک بخش ازموضوع جهت مطالعه ی فردی تعیین می شود .

2- کار تیمی: هرفراگیربخشی راکه مطالعه کرده است برای دیگراعضای تیم خود تدریس می نماید.(فراگیرانی که درهرگروه مسئول  آموزش یک بخش خاص هستند می توانند قبل از تدریس ابتداگردهم آیند و روی بهترین شیوه ی تدریس تبادل نظر کنند

3- آزمون:  آزمونی با سوالات کوتاه پاسخ ویا عینی (به ویژه صحیح -غلط)از تمامی فراگیران به عمل می آیند.  کلید سوالات در اختیار فراگیران قرار می گیرد و نمرات فردی محاسبه می شود.هرتیم معدل نمرهای  فردی را محاسبه می کند.

4- نقد و بررسی : نمرات فردی وگروهی دربین اعضای تیم مورد بررسی و نقد قرارمی گیردومشکلات احتمالی برطرف می گردد. هرتیم کارآیی سهم هرعضورابه عنوان معلم ارزیابی می کند

5-جمع بندی : ازهرگروه یک دانش آموز به صورت داوطلبانه یا انتخابی تجارب و یافته های هر قسمت را به کلاس گزارش می دهد. پرسش و بحث گروهی صورت گرفته و توضیحات تکمیلی توسط معلم ارایه می شود.

الگوی تدریس بارش فکری

بارش فکری نوعی حمله ی ذهنی به موضوع است که طی آن ،شرایطی ایجاد می شودتا دانش آموزان ، فی البداهه نظر خودرا ابراز دارند. در جریان بارش فکری هرگونه انتقاد یا اعتراض ، روند فعالیت را کند می کندو فکر افراد را به جای تفکر در مورد موضوع به سوی انتقاد سوق می دهد.

مراحل اجرای الگوی بارش فکری :

1- طرح موضوع:   انتخاب و ارایه ی یک موضوع یا مسئله .   طرح سوالات ایده برانگیز .

2- گروه سازی و شرح قوانین :   تشکیل گروه ها . تعیین سرگروه و منشی . اعلام قوانین روش بارش فکری .

3- بارش ایده ها :  تمرکز دانش آموزان روی بروز ایده ها .   تاکید معلم به بیان تمامی ایده ها و کمیت پیشنهاد ها.

4- طبقه بندی ایده ها : دسته بندی ایده ها و تنظیم آن ها به ترتیب اولویت .  حذف نظرات مشابه و نا مناسب .

5- ارزشیابی ایده ها:  ارایه ی ایده های نهایی و پالایش شده .  اصلاح ایده های نادرست (از لحاظ علمی ) قضاوت درباره ایده ها و تاکید روی ایده های نو و خلاق .

الگوی تدریس مقایسه ای (بدیعه پردازی )

در قالب مفهوم استعاره و استفاده از انواع قیاس جریانی از خلاقیت را برای فراگیران ایجاد می کند. نقش معلم در این الگو ترغیب دانش آموزان به توصیف شرایط موجود وارایه قیاس برای رسیدن به مفهوم است .

مراحل اجرای الگوی مقایسه ای(بدیعه پردازی):

1- توصیف اولیه : دراین مرحله موضوع مورد نظرتوسط معلم ودانش آموزان توصیف می شود.(توصیف و تشریح شرایط موجود)

2- قیاس مستقیم : دراین قیاس دوموجود یا دو مفهوم با یک دیگرمقایسه می شود. در این مرحله موضوع یا مفهوم مورد نظر توسط دانش آموزان به یک شی یا موجود یا ... تشبیه می شود.

3- قیاس شخصی : دراین نوع قیاس دانش آموز خود را به داخل یک شی یا موجود ویا یک فضای جدید انتقال می دهد، آن گاه توصیف می کند که چه احساسی دارد.

4- قیاس تضاد : دراین نوع قیاس ، قیاس های مستقیم و شخصی بررسی و سپس قیاس هایی که بیش ترین تضاد را باهم دارند انتخاب می شوند .

5- توصیف دوباره : دراین مرحله از بهترین قیاس ها و تجربه های به دست آمده استفاده شده و موضوع مورد نظر دوباره ولی این بار به صورت خلاق توصیف می شود .

الگوی تدریس دریافت مفهوم

ما از راه مفهوم آموزی دنیا را در ذهن خود خلاصه می کنیم وبا ایجاد ارتباط میان آن ها ،پدیده های هستی را می شناسیم وبه تفکر می پردازیم . الگوی دریافت مفهوم زمینه لازم برای رشد فرآیند ساخت مفهوم  ( مفهوم سازی ) در ذهن دانش آموزان را فراهم می نماید.

مراحل اجرای الگوی دریافت مفهوم:

1- ارایه ی نمونه ها: گزینش مفهوم مناسب و سازماندهی آن در قالب نمونه های مثبت و منفی توسط معلم. مقایسه نمونه های مثبت ومنفی با یک دیگر و فرضیه سازی توسط دانش آموزان .

2- دستیابی به مفهوم:ارایه ی نمونه های بیش تر. تایید فرضیه ی درست، نام گذاری مفهوم و بیان تعاریف توسط معلم

3- تحلیل شیوه ی تفکر: بحث گروهی درباره ی فرضیه ها . بیان جریان تفکر دانش آموزان  برای دستیابی به مفهوم توسط خود دانش آموزان

الگوی تدریس طرح های شبکه ای (نقشه مفهومی )

این الگو فرصت فعالیت بیش تر نیمکره ی راست مغز را به یادگیرنده می دهد و سبب افزایش یادگیری و کسب بازدهی بیش تر می شود . با استفاده از نقشه مفهومی مطالب به صورت کد گذاری و رمز بندی شده در اختیار مغز گذاشته می شود در نتیجه برای مغز فرصت و نیروی کافی برای ذخیره سازی مطالب فراهم می آید.

مراحل اجرای الگوی نقشه مفهومی:

1- استخراج نکات کلیدی: روخوانی درس به صورت فردی یا گروهی.  توجه به عناوین ، نکات کلیدی و مفاهیم مهم درس . یادداشت برداری از مطالب مهم .

2- تشخیص مفاهیم اصلی از فرعی: تشخیص مفاهیم اصلی و فرعی . تصمیم گیری درباره ی مدل نقشه . تعیین تعداد شاخه های اصلی و فرعی.

3- تکمیل نقشه :  رسم نقشه مفهومی.  نوشتن مفاهیم اصلی و فرعی داخل نقشه .  استفاده ازرنگ ، شکل و...  برای جدا کردن . شاخه های اصلی و فرعی از یک دیگر .

4- ارزشیابی :بررسی نقشه های مفهومی دانش آموزان .  بحث و گفتگو جهت اصلاح نقشه ها .

ارایه ی سوال به صورت نقشه ی مفهومی از درس توسط معلم.

 منبع : مجموعه کتاب های آموزش علوم

دبیرمجموعه : محمود امانی تهرانی

مولفان :زهرا حریر فروش و مهرناز صادقی

+ نوشته شده در  ساعت 9:41  توسط ا.ف  | 

زنگ املا -زنگ شادی و تفریح

زنگ املا را با شادی و تفریح و خنده بگذرانیم . این کار باعث شوق بچه ها و تقویت املا دانش آموزان کم کار تر می شود. نمونه املا ترکیبی از چندین درس جهت شاد شدن کلاس :

قلی که کودکی کرو لال بود از خانه بیرون آمد در بین راه عبدالله و خواهرش گل رخ خانم را دید با روش جدید به آن ها سلام کرد و با انگشت اشاره پرنده ها را در آسمان نشان داد.

او دوست داشت که بنایی و قنادی را با مأموران آتش نشانی یاد بگیرد. ولی آب قهر کرده بود و از لوله بیرون نمی آمد . او با تمام توان خود ، به قانون احترام می گذاشت .

بوعلی سینا با بچه ها به موزه رفت و با شوق فراوان به تماشای میراث فرهنگی و ثروت های ملی نگاه می کرد و در باره اختراعات و اکتشافات با ژول ورن صحبت می کرد.

آرش به بالای سی و سه پل رفت و از آن جا به ارگ بم نگاه می کرد.

+ نوشته شده در  ساعت 1:11  توسط ا.ف  | 

گل برای گل

 

                                                                                                         الهام فلاحی

+ نوشته شده در  ساعت 23:46  توسط ا.ف  | 

هدیه

تقدیم به تو دانش آموز خوبم

              

                                                                                       الهام فلاحی

+ نوشته شده در  ساعت 23:34  توسط ا.ف  | 

هدیه

تقدیم به شما همکارگرامی

                                                                                                      الهام فلاحی

+ نوشته شده در  ساعت 23:31  توسط ا.ف  | 

موضوع انشا

چند موضوع انشا مناسب پایه ی چهارم( تلفیقی با دروس دیگر )

1-بنویس گیاهی که تازه سر از خاک بیرون آورده است چه احساسی دارد ؟

2- چگونگی سفر آب از ریشه به برگ را از زبان قطره ی آب بنویس.

3- با ادامه این نوشته ی ، بنویس چگونه یک گونیا می سازی . ( روی یک مقوا یک زاویه ی راست می کشم ... )

4- با ادامه دادن این نوشته ، چگونگی رسم نیم ساز را با استفاده از کتاب درسی از زبان خودت بنویس. ( روی یک برگ کاغذ یک زاویه رسم می کنم . ...)

5- چگونگی درست کردن سالاد کاهو را بنویس. فکر می کنی سالاد کاهو چه نوع مخلوطی است ؟

 

+ نوشته شده در  ساعت 22:39  توسط ا.ف  | 

حدیث

حضرت فاطمه زهرا (س) می فرمایند :

هرکس عبادت خالصش را به سوی خدا بالا فرستد٬ خداوند برترین مصلحتش را به سوی او پایین می فرستد             منبع : بحار الانوار(ج٢ص٢۴٩)

+ نوشته شده در  ساعت 22:36  توسط ا.ف  | 

جغرافی

درس 1

محیط زندگی ما

یکی از راه های شناخت محیط زندگی خود ودیگران ، مطالعه ی جغرافیا ست.

دانش جغرافیا به ما کمک می کند که محیط زندگی خود و محیط های دیگر را بشناسیم واز چگونگی زندگی مردم در مکان های مختلف آگاه شویم .

درس 2

چه وسایلی به یادگیری جغرافیا کمک می کنند؟

1- کره ی جغرافیایی

2- فیلم

3- کتاب

4- نقشه

5- عکس

6 – رایانه

درس 3

نقشه ، شکلی است که زمین یا قسمتی از آن را نشان می دهد.

راهنمای نقشه

روی هر نقشه ، علامت هایی وجود دارد. این علامت ها برای نشان دادن کوه ف تپّه ، جنگل ، دریا ، دریاچه ، خانه ، خیابان ، وچیز های دیگر به کار می روند . در پایین هر نقشه یک راهنما وجود  دارد.ما به کمک راهنمای نقشه ، معنای رنگ ها و علامت هایی را که در نقشه به کار رفته است می فهمیم .

درس 4

جهات اصلي و فرعي

نقشه يك تصوير جغرافيايي است كه اگر راه استفاده از آن را بلد باشيم با ديدن آن اطلاعات زيادي را بدست مي آوريم. براي اينكه بتوانيم از نقشه استفاده كنيم بايد زبان آن را بشناسيم.
نقشه به زبان خود مي گويد : من چهار جهت اصلي دارم : شمال ـ جنوب ـ غرب و شرق.
نقشه به ما مي گويد هميشه جهت شمال بطرف بالاي نقشه است ، پائين نقشه جهت جنوب است طرف راست نقشه جهت شرق و طرف چپ نقشه جهت غرب است.
حال كه زبان نقشه را ياد گرفتيم در تمامي نقشه ها چهار جهت اصلي را مي توانيد براحتي پيدا كنيد.
هر نقشه چهار جهت فرعي هم دارد شمال شرقي كه بين شمال و شرق است جهت فرعي جنوب شرقي كه بين جنوب و شرق است جهت فرعي شمال غربي كه بين شمال و غرب است جهت چهارم را آيا ميتوانيد معلوم كنيد؟ درست است جهت جنوب غربي كه بين جنوب و غرب است.
باشناخت جهت ها هم مي توانيم ازنقشه خوب استفاده كنيم و هم روي زمين مكانهاي مختلف را پيدا كنيم راه پيدا كردن تهاجمات جغرافيايي خارج از نقشه و بر روي زمين آسان است.
اگر طوري بايستيد كه دست راست شما به طرف محلي باشد كه صبحها خورشيد از آن طلوع مي كند، جهت شرق است. پس دست چپ به طرف غرب خواهد بود. روبه روي شما، شمال و پشت سرتان جنوب است.پس كافي است كه بدانيد خورشيد هر روز صبح از كدام سمت طلوع مي كند.  

قطب نما

قطب نما وسیله ای است که جهت شمال وجنوب زمین را نشان می دهد. قطب نما شک عقربه ی آهن ربایی دارد. نوک این عقربه همیشه در امتداد شمال – جنوب قرار می گیرد.

سئوالات درس ۴

 

1- تعريف نقشه چيست؟

الف) نقشه يك اطلاع جغرافيايي است كه ما را راهنمايي مي كند.
ب) نقشه يك تصوير جغرافيايي كه با ديدن آن مي توانيد اطلاعات زيادي بدست آوريد.
ت) نقشه يك تصوير جغرافيايي است كه با بلد بودن زبان آن مي توانيد، اطلاعات زيادي را بدست آوريد.  *

 

2- نقشه چند جهت اصلي دارد؟

الف) چهار جهت  *
ب) دو جهت
ت) هشت جهت  

 

3- جهات نقشه به ترتيب كدامند؟

الف) شمال، شرق ،جنوب ،غرب
ب) شمال، جنوب، غرب، شرق
ت) شمال ، جنوب، شرق ، غرب  *

 

4- جهات اصلي در كدام سمت صفحه ی نقشه قرار دارند؟

الف) شمال بالاي نقشه، جنوب پائين نقشه، غرب راست نقشه، شرق چپ نقشه
 ب) شمال بالاي نقشه، شرق راست نقشه، جنوب پائين نقشه، غرب چپ نقشه  *
ت) شمال پائين نقشه، جنوب بالاي نقشه، شرق راست نقشه،غرب چپ نقشه  

5- شمال شرقي و جنوب غربي در كدام بخش نقشه قرار دارند؟

الف) شمال شرقي بين شرق و شمال، جنوب غربي بين جنوب و غرب  *
ب‌) شمال شرقي بين شرق و جنوب، جنوب غربي بين شرق و جنوب
ت‌) شمال شرقي بين شرق و جنوب، جنوب غربي بين غرب و شمال  

 

6- جهات ميان جنوب و شرق، شمال و غرب چه نام دارند؟

الف) جنوب غربي، شمال شرقي
ب ) جنوب شرقي ، جنوب غربي
 ت) جنوب شرقي، شمال غربي  *

 

7- اگر شما در يك مكان رو به شمال بايستيد، دست چپ و راست شما نشان دهنده كدام جهات اصلي است؟

الف) دست چپ غرب، دست راست شمال
ب) دست راست شرق، دست چپ جنوب
ت) دست راست شرق، دست چپ غرب  *

 

 8ـ شمال و جنوب در كدام جهت شماست؟

الف) شمال روبرو و جنوب پشت سرتان  * 
ب) شمال پائين و جنوب بالاي سرتان
ت) شمال طرف راست و جنوب پشت سرتان

+ نوشته شده در  ساعت 22:33  توسط ا.ف  | 

بدانیم

بدانیم
از نظر یونسکو:

آموزش و پرورش بر چهار پایه استوار است:

1-     یاد دادن برای دانستن  

2-     یاد دادن برای کاربستن

3-     یاد دادن برای زندگی کردن

4-      یاد دادن برای درکنارهم زیستن.

آموزش بر سه پایه استوار است:

1-     قلب

2-     سر

3-     دست

قلب محصول ایجاد انگیزش و برقراری ارتباط میان معلم و دانش آموز . سر محصول اندیشه و تفکر معلم و دانش آموز . دست ترکیبی از سر و قلب است ، یعنی کاربستی و کاربردی کردن آموخته ها.

پرورش(تربیت) بر سه پایه استوار است:

1-     صبر

2-     صبر

3-   صبر

                              تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

معلم عزیز روزت مبارک

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

الهام فلاحی

+ نوشته شده در  ساعت 22:27  توسط ا.ف  | 

تقسیم و مفاهیم آن

تقسیم دارای دو مفهوم می باشد.

نوع اول : مقسوم و مقسوم علیه از یک جنس می باشند.

15 مداد را به دسته های 5 مدادی تقسیم کرده ایم . چند دسته ساخته می شود؟

نوع دوم : مقسوم و باقی مانده از یک جنس می باشند.

15 مداد را به سه دسته ی مساوی تقسیم کرده ایم در هردسته چند مداد داریم ؟


تقسیم های اساسی 81 مورد می باشند که با ضرب متناظر آن ها تدریس شده است.

برای تقسیم اساسی بهتر است از مفهوم نوع اول ( مقسوم و مقسو علیه یک جنس باشند) تدریس شود.

مفاهیم تقسیم : نوع اول ( مقسوم و مقسوم علیه از یک جنس می باشند)

دانش آموزان به گروه های ... نفری تقسیم می شوند . چند گروه تشکیل می شود؟

مقسوم مقسوم علیه خارج قسمت

نوع دوم ( مقسوم و باقی مانده یا خارج قسمت از یک جنس می باشند)

... دانش آموز را به .... گروه تقسیم می کنیم هر گروه چند نفر می شود؟ مقسوم مقسوم علیه خارج قسمت

تقسیم اساسی ( تقسیم هایی که مقسوم علیه و خارج قسمت یک رقمی بوده و باقی مانده آن صفر است)

تقسیم های اساسی را با توجه به ضرب های اساسی ( 81 مورد) متناظر یا گرفته شده است.

+ نوشته شده در  ساعت 18:50  توسط ا.ف  | 

فعالیت مکمل کتاب بخوانیم

فعالیت مکمل جهت درس بخوانیم و بنویسیم و املا

با تشکر ا زهمکار محترم ملیحه میرعرب رضی

در این فعالیت که به صورت جدول 19 یا 20 ردیف تهیه می شود. که شامل ( منادا – کلمه هم خانواده – کلمه دارای پسوند – کلمه هایی که پیشوند می گیرند- کلمه هایی که جدا نوشته می شوند- صفت – کلمه مرکب و ترکیبی – فعل – تشدید دار – فاعل – همزه دار – مترادف – مخالف – جمله سوالی – کلمه ای که با ، ها ، ان ، ات جمع شده باشد - کلمه ای که بدون ، ها ، ان ، ات جمع شده باشد- کلمه تازه – شکل نوشتاری و گفتاری – حرف ربط )

می باشد . این فعالیت جهت تقویت دقت در خواندن ، املا ، نوشتن و... در دانش آموزان تهیه شده است و به صورت گروهی نیز قابل اجرا می شود ودر انتهای آن فعال بودن یا نبودن گروه نیز ثبت می شود.

+ نوشته شده در  ساعت 20:45  توسط ا.ف  | 

آزمون علوم

1 . کوچکترین واحد ساختمانی بدن موجودات زنده چه نام دارد ؟


الف) استخوان
ب) سلول
ج) رگ
د ) پوست

2 . میکروسکوپ چیز ها را تا چند برابر بزرگ تر نشان می دهد.؟


الف) 10برابر
ب) 100برابر
ج) هزار برابر
د) 20برابر

+ نوشته شده در  ساعت 14:14  توسط ا.ف  | 

بی مهره ها

بخش بی مهره ها : بی مهره ها اسکلت استخوانی درونی ندارند بلکه اسکلت بیرونی دارند.

کیسه تنان برخی ثابت هستند( شقایق دریایی- مرجان آهکی – هیدر ) و برخی متحرک هستند( عروس دریایی)


درس علوم تجربی :

در درس علوم هدف از طراحی این نوع فعالیت ها در کتاب درسی ، پرورش مهارت جمع آوری اطلاعات و برقراری ارتباط است .

در طراحی یک فعالیت خارج از کلاس ، دقیقاً مشخص کنید که چه هدفی دارید یا چند مورد از دانش آموز می خواهید.

بخش بی مهره ها : بی مهره ها اسکلت استخوانی درونی ندارند بلکه اسکلت بیرونی دارند.

کیسه تنان برخی ثابت هستند( شقایق دریایی- مرجان آهکی – هیدر ) و برخی متحرک هستند( عروس دریایی)

کرم ها : بعضی از آن ها آزادانه زندگی می کنند و بعضی به صورت انگل هستند. کرم ها در آب ( شور و شیرین) – خاک ( خاکی ) – بدن گیاهان ( کرم ساقه خور برنج) – جانوران ( کدو سگ و گاو) زندگی می کنند.

کرم های انگلی : آسکاریس ( کرم روده ) – قلابدار – کرمک – کدو ( کرم کدو سگ خطرناک ترین نوع می باشدکه از طریق آب دهان سگ ( لیس زدن دست و صورت انسان ) منتقل می شود.

نرم تنان : به جز چند نمونه محدود( حلزون و...) بقیه در آب زندگی می کنند. و بدن بیشتر آنان از صدف آهکی پوشانده شده است .

حشرات : با توجه به بال طبقه بندی می شوند .[ پولک بالان ( پروانه ) – دو بالان ( مگس ) – قاب بالان ( سوسک) – راست بالان ( ملخ) و... حشرات مضر ( سوسک، پشه ، مگس ، ملخ ، شته ، کک ، شپش ) حشرات مفید( زنبور عسل ، پروانه ابریشم ، کفشدوزک ( خوردن شته ها ) پروانه ، بعضی از زنبورها روی بدن سوسک های مزاحم تخم گذاری می کنند و آن ها را از بین می بردند. [ با ل مورچه و شپش از بین رفته است]

خارتنان : این گروه به هیچ کدام از بی مهره ها شباهت ندارند . دستگاه تنفس ، گردش خون و دفع ندارندو به جای آن دستگاه گردش آب دارند که نیازهای سلول را تأمین می کند.

عنکبوتیان : عنکبوت ( تارتنک – کارتنک – تار بافک ) بال ندارند- دستگاه جویدن غذا ندارند- عقرب – کنه از عنکبوتیان هستند.

تفاوت انگل و آفت : آفت از گیاه استفاده می کند ولی انگل از غذای آماده شده موجودات ( گیاه یا جانور) استفاده می کند.)

+ نوشته شده در  ساعت 17:2  توسط ا.ف  | 

زنگ املا -زنگ شادی و تفریح

زنگ املا را با شادی و تفریح و خنده بگذرانیم . این کار باعث شوق بچه ها و تقویت املا دانش آموزان کم کار تر می شود. نمونه املا ترکیبی از چندین درس جهت شاد شدن کلاس :

قلی که کودکی کرو لال بود از خانه بیرون آمد در بین راه عبدالله و خواهرش گل رخ خانم را دید با روش جدید به آن ها سلام کرد و با انگشت اشاره پرنده ها را در آسمان نشان داد.

او دوست داشت که بنایی و قنادی را با مأموران آتش نشانی یاد بگیرد. ولی آب قهر کرده بود و از لوله بیرون نمی آمد . او با تمام توان خود ، به قانون احترام می گذاشت .

بوعلی سینا با بچه ها به موزه رفت و با شوق فراوان به تماشای میراث فرهنگی و ثروت های ملی نگاه می کرد و در باره اختراعات و اکتشافات با ژول ورن صحبت می کرد.

آرش به بالای سی و سه پل رفت و از آن جا به ارگ بم نگاه می ک

+ نوشته شده در  ساعت 22:14  توسط ا.ف  |